3.2 A, B, C Efektywność energetyczna w MŚP – konkurs horyzontalny

Wyniki ocen:

Wyniki weryfikacji technicznej – konkurs 3.2 A,B,C Efektywność energetyczna w MŚP(261,97 KB, pdf)

Wyniki oceny formalnej – Lista projektów, które spełniły kryteria oceny formalnej(255,16 KB, pdf)

Wyniki oceny formalnej – Lista projektów, które spełniły kryteria oceny formalnej(255,16 KB, pdf) – aktualizacja 14.06.16 r.

Wyniki oceny formalnej – Lista projektów, które nie spełniły kryteriów oceny formalnej(186,73 KB, pdf)

 

Rozstrzygnięto konkurs horyzontalny 3.2 A,B,C Efektywność energetyczna w MŚP.

Poniżej lista projektów wybranych do dofinansowania po ocenie merytorycznej.

Wyniki oceny merytorycznej – Lista projektów, które spełniły kryteria wyboru projektów – konkurs horyzontalny 3.2 A,B,C (14.06.2016)(1,19 MB, pdf)

W związku z niewykorzystaniem całej alokacji przeznaczonej na konkurs, wszystkie projekty umieszczone na liście są rekomendowane przez KOP do dofinansowania.

Informacja o składzie Komisji Oceny Projektów(212,04 KB, pdf)


 

UWAGA

Dotyczy ogłoszenia naboru wniosków o dofinansowanie w ramach Działania 3.2 Efektywnośćenergetyczna w MŚP

Informujemy, że w związku z wejściem w życie zmiany do „Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 17 marca 2009 r. w sprawie szczegółowego zakresu i form audytu energetycznego oraz części audytu remontowego, wzorów kart audytów, a także algorytmu oceny opłacalności przedsięwzięcia termomodernizacyjnego” wprowadzonej „Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 3 września 2015 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i form audytu energetycznego oraz części audytu remontowego, wzorów kart audytów, a także algorytmu oceny opłacalności przedsięwzięcia termomodernizacyjnego”, należy zapoznać się z przytoczonym aktem zmieniającym i stosować do jego postanowień.

 

RPDS.03.02.00-IP.01-02-023/15

 

DOLNOŚLĄSKA INSTYTUCJA POŚREDNICZĄCA,

    której ZARZĄD WOJEWÓDZTWA DOLNOŚLĄSKIEGO

22 maja 2015r. powierzył zadania w ramach

Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego

2014-2020

ogłasza nabór wniosków o dofinansowanie realizacji projektów

ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego

w ramach

Oś priorytetowa 3

Gospodarka niskoemisyjna

Działanie 3.2

„Efektywność energetyczna w MŚP – konkurs horyzontalny”

Schemat 3.2 A

Głęboka modernizacja energetyczna obiektów, w tym wymiana lub modernizacja źródła energii, mająca na celu zwiększenie efektywności energetycznej poprzez zmniejszenie strat ciepła oraz zmniejszenie zużycia energii elektrycznej z ewentualnym uwzględnieniem OZE (z wyłączeniem źródeł w układzie wysokosprawnej kogeneracji i trigeneracji)

Schemat 3.2 B

Wsparcie instalacji odzyskujących ciepło odpadowe zgodnie z definicją w dyrektywie 2012/27/UE

Schemat 3.2 C

Zastosowanie technologii efektywnych energetycznie w przedsiębiorstwie (w tym modernizacja i rozbudowa linii produkcyjnych na bardziej efektywne energetycznie)

 

Termin naboru (składania wniosków):

od godz. 8.00 dnia 07.01.2016r. do godz.15.00 dnia 15.01.2016r.

 

I. Rodzaj projektów podlegających dofinansowaniu

Dofinansowanie można otrzymać na następujące rodzaje projektów:

1) (3.2 A) Głęboka modernizacja energetyczna obiektów, w tym wymiana lub modernizacja źródła energii, mająca na celu zwiększenie efektywności energetycznej poprzez zmniejszenie strat ciepła oraz zmniejszenie zużycia energii elektrycznej z ewentualnym uwzględnieniem OZE (z wyłączeniem źródeł w układzie wysokosprawnej kogeneracji i trigeneracji).

Pod warunkiem że:

a) W przypadku wszystkich inwestycji efektem realizacji będzie oszczędność energii na poziomie nie mniejszym niż 35%;

b) W przypadku inwestycji w urządzenia do ogrzewania wsparcie:

– może zostać udzielone na inwestycje w odnawialne źródła energii oraz w kotły spalające biomasę lub ewentualnie paliwa gazowe, ale jedynie w szczególnie uzasadnionych przypadkach, gdy osiągnięte zostanie znaczne zwiększenie efektywności energetycznej oraz gdy istnieją szczególnie pilne potrzeby;

– może zostać udzielone jedynie w przypadku, gdy podłączenie do sieci ciepłowniczej na danym obszarze nie jest uzasadnione ekonomicznie;

– musi przyczyniać się do zmniejszenia emisji CO2 i innych zanieczyszczeń powietrza oraz do znacznego zwiększenia oszczędności energii.

c) W przypadku inwestycji dotyczących źródeł ciepła, wsparte projekty muszą skutkować redukcją CO2 w odniesieniu do istniejących instalacji (o co najmniej 30% w przypadku zamiany spalanego paliwa).

2) (3.2 B) Wsparcie instalacji odzyskujących ciepło odpadowe zgodnie z definicją w dyrektywie 2012/27/UE.

3) (3.2 C) Zastosowanie technologii efektywnych energetycznie w przedsiębiorstwie (w tym modernizacja i rozbudowa linii produkcyjnych na bardziej efektywne energetycznie).

W ramach powyższych kierunków wsparcia możliwa będzie realizacja działań towarzyszących w zakresie wdrożenia inteligentnych systemów zarządzania energią.

Warunkiem wstępnym realizacji inwestycji w ramach działania 3.2 będzie:

– przeprowadzenie właściwej oceny potrzeb i metod osiągnięcia oszczędności energii w sposób opłacalny, opartej na audycie energetycznym (w uzasadnionych przypadkach wraz ze zdjęciami termowizyjnymi), które posłużą weryfikacji faktycznych oszczędności energii oraz wynikających z nich wymiernych skutków finansowych dla przedsiębiorstwa.

Preferencję uzyskają projekty:

– których efektem realizacji będzie oszczędność energii na poziomie nie mniejszym niż 60%, przy czym w celu potwierdzenia faktycznych oszczędności energii (deklarowanych na etapie wniosku o dofinansowanie) możliwe będzie wykonanie zdjęć termowizyjnych podczas przeprowadzania kontroli na miejscu realizacji projektu;

– wykorzystujące odnawialne źródła energii.

Wsparcie udzielone zostanie zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 28 sierpnia 2015 r. w sprawie udzielania pomocy na inwestycje wspierające efektywność energetyczną w ramach regionalnych programów operacyjnych na lata 2014-2020 (Dz. U. z 2015 r., poz. 1363) oraz rozporządzeniem Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 19 marca 2015 r. w sprawie udzielania pomocy de minimis w ramach regionalnych programów operacyjnych na lata 2014-2020 (Dz. U. poz. 488).

 

II. Rodzaj podmiotów, które mogą ubiegać się o dofinansowanie

O dofinansowanie w ramach konkursu mogą ubiegać się następujące typy beneficjentów:

1) MŚP;

2) grupy producentów rolnych;

3) przedsiębiorstwa z większościowym udziałem JST.

 

III. Środki przeznaczone na dofinansowanie projektów

Kwota przeznaczona na dofinansowanie projektów w ogłoszonym naborze (alokacja) wynosi: równowartość 6 473 203 EUR. Po przeliczeniu wg kursu 1 Euro = 4,2356 PLN (kurs według Europejskiego Banku Centralnego z przedostatniego dnia roboczego miesiąca poprzedzającego miesiąc ogłoszenia tj. z dnia 29.09.2015r. alokacja w PLN wynosi 27 417 898,62 PLN.

Ze względu na kurs EUR limit dostępnych środków może ulec zmianie. Z tego powodu dokładna kwota dofinansowania zostanie określona na etapie rozstrzygnięcia konkursu.

 

IV. Zasady finansowania projektu

Maksymalna wartość projektu: 10 000 000 PLN, równowartość w PLN do 2 mln EUR dla dużych przedsiębiorstw, których większość udziałów lub akcji należy do JST.

Minimalna wartość projektu: 50 000 PLN.

Miejsce realizacji projektu: projekt musi być realizowany na terenie województwa dolnośląskiego.

Wyjątek: pkt. 7.1 wytycznych kwalifikowalności wydatków w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego oraz Funduszu Spójności na lata 2014-2020.

 

V. Poziom dofinansowania projektów

Intensywność pomocy przyznawanej na inwestycje umożliwiające przedsiębiorcom osiągnięcie efektywności energetycznej:

Przedsiębiorca         Maksymalne dofinansowanie

Mikro                                      65%

Mały                                        65%

Średni                                     55%

Duży                                       45%

Intensywność pomocy przyznawanej na badania, w tym na audyty energetyczne, bezpośrednio związane z inwestycjami:

Przedsiębiorca         Maksymalne dofinansowanie

Mikro                                     70%

Mały                                       70%

Średni                                    60%

Duży                                      50%

 

VI. Okres realizacji projektu

a) Rozpoczęcie prac (rzeczowej realizacji projektu) może nastąpić najwcześniej po złożeniu wniosku o dofinansowanie.

Powyższa reguła nie dotyczy zakupu gruntów ani prac przygotowawczych, takich jak uzyskanie zezwoleń i przeprowadzenie studiów wykonalności, które mogą rozpocząć się od 1 stycznia 2014r.

Rozpoczęcie prac, z zastrzeżeniem ww. czynności w terminie wcześniejszym niż po złożeniu wniosku o dofinansowanie powoduje jego odrzucenie (negatywną ocenę).

b) Wniosek Beneficjenta o płatność końcową musi zostać złożony do DIP w terminie do 30 czerwca 2018 roku.

Uwaga: do wskazanego terminu złożenia ostatniego wniosku o płatność, projekt musi być zakończony rzeczowo i finansowo.

 

VII. Termin, miejsce i sposób składnia wniosków o dofinansowanie projektu oraz sposób uzupełniania w nich braków formalnych/oczywistych omyłek:

Wniosek należy wypełnić w aplikacji EXCEL za pomocą udostępnionego na stronie DIP formularza (zakres danych zawartych we wzorze wniosku o dofinansowanie nie ulega zmianie).

Wnioski w ramach niniejszego konkursu przyjmowane będą w wersji elektronicznej i wersji papierowej w jednym egzemplarzu.

a) Wersję elektroniczną wniosku należy zapisać na nośniku elektronicznym (płyta CD lub DVD) w formacie EXCEL. Opis płyty CD/DVD powinien zawierać: nazwę Wnioskodawcy, oraz tytuł projektu.

b) Wersja papierowa wniosku (każda strona wydruku) musi być zgodna z jego wersją elektroniczną. W celu uniknięcia niezgodności wersji papierowej z elektroniczną, po zapisaniu wersji elektronicznej wniosku i wydrukowaniu jego wersji papierowej, we wniosku nie należy dokonywać już żadnych zmian.

Wnioski można dostarczać:

  • osobiście: do Punktu Przyjęć Wniosków (Sekretariat) w Dolnośląskiej Instytucji Pośredniczącej – Wrocław, ul. Strzegomska 2-4,
  • kurierem lub listem poleconym na adres: Dolnośląska Instytucja Pośrednicząca, ul. Strzegomska 2-4, 53-611 Wrocław

Wniosek należy dostarczyć do DIP we wskazanym terminie w zamkniętej (zaklejonej) kopercie, oznaczonej zgodnie z poniższym wzorem:

Nazwa wnioskodawcy

Adres wnioskodawcy

NIP

Tytuł projektu

 

WNIOSEK O DOFINANSOWANIE REALIZACJI PROJEKTU

Oś priorytetowa 3 Gospodarka niskoemisyjna

Działanie 3.2 „Efektywność energetyczna w MŚP – konkurs horyzontalny”

Schemat 3.2 A Głęboka modernizacja energetyczna obiektów, w tym wymiana lub modernizacja źródła energii, mająca na celu zwiększenie efektywności energetycznej poprzez zmniejszenie strat ciepła oraz zmniejszenie zużycia energii elektrycznej z ewentualnym uwzględnieniem OZE (z wyłączeniem źródeł w układzie wysokosprawnej kogeneracji i trigeneracji)

lub

Schemat 3.2 B Wsparcie instalacji odzyskujących ciepło odpadowe zgodnie z definicją w dyrektywie 2012/27/UE

lub

Schemat 3.2 C Zastosowanie technologii efektywnych energetycznie w przedsiębiorstwie (w tym modernizacja i rozbudowa linii produkcyjnych na bardziej efektywne energetycznie)

 

Dolnośląska Instytucja Pośrednicząca

ul. Strzegomska 2-4

53-611 Wrocław

Wnioski złożone wyłącznie w wersji papierowej albo wyłącznie w wersji elektronicznej zostaną uznane za nieskutecznie złożone i pozostawione bez rozpatrzenia.

Termin:

Przyjmowanie wniosków o przyznanie dofinansowania w ramach Działania 3.2, Schematu 3.2 A, Schematu 3.2 B i Schematu 3.2 C odbywać się będzie w terminie:

od godz. 8.00 dnia 07.01.2016 r. do godz. 15.00 dnia 15.01.2016 r.

Uzupełnienie wniosku o dofinansowanie projektu lub poprawienie w nim oczywistej omyłki nie może prowadzić do jego istotnej modyfikacji (zgodnie z art. 43 ustawy wdrożeniowej). Powyższy warunek jest oceniany przez DIP. Szczegółowe informacje na temat sposobu uzupełnień braków formalnych oraz poprawy oczywistych omyłek znajdują się w Regulaminie Konkursu.

 

VIII. Zasady wyboru projektów:

Szczegółowe informacje na temat zasad wyboru projektów znajdują się w Regulaminie Konkursu.

 

IX. Termin rozstrzygnięcia konkursu:

Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi po zakończeniu procedury weryfikacji technicznej, oceny formalnej i merytorycznej wszystkich wniosków o dofinansowanie.

Wyniki oceny wniosków o dofinansowanie zostaną przekazane Wnioskodawcom pocztą tradycyjną oraz elektroniczną/faksem. Dodatkowo informacje zostaną opublikowane na stronie internetowej DIP (www.dip.dolnyslask.pl) i na portalu Funduszy Europejskich (www.funduszeeuropejskie.gov.pl)

Szczegółowe informacje na temat procedur weryfikacji technicznej, oceny formalnej i merytorycznej znajdują się w Regulaminie Konkursu.

Orientacyjny termin rozstrzygnięcia konkursu to maj 2016r.

 

X. Informacja o środkach odwoławczych przysługujących Wnioskodawcy

Wnioskodawcy, w przypadku negatywnej oceny jego projektu, przysługuje prawo do wniesienia protestu, zgodnie z zasadami określonymi w ustawie z dnia 11 lipca 2014 r. o zasadach realizacji programów w zakresie polityki spójności finansowanych w perspektywie finansowej 2014-2020 (Dz. U. z 2014 r. poz. 1146).

 

XI. Dokumentacja konkursowa

Regulamin Konkursu wraz z załącznikami (pełna dokumentacja) do Działania 3.2, Schematu 3.2 A,B,C znajduje się na stronie Dolnośląskiej Instytucji Pośredniczącej: www.dip.dolnyslask.pl.

 

XII. Kontakt

Pytania dotyczące aplikowania o środki w do Działania 3.2, Schematu 3.2 A,B,C można kierować poprzez:

– e – maila: info.dip@umwd.pl

– telefon: 71 776 58 12 , 71 776 58 13

– lub bezpośrednio w siedzibie:

Instytucją Organizującą Konkurs (IOK) jest DIP – Dolnośląska Instytucja Pośrednicząca
ul. Strzegomska 2-4, 53-611 Wrocław

 

Ogłoszenie o konkursie – Schemat 3.2 A, B, C – konkurs horyzontalny(590,04 KB, pdf)

Elektroniczna aplikacja do wypełniania wniosku o dofinansowanie projektu – 3.2(710,03 KB, rar)

Instrukcja wypełnienia wniosku o dofinansowanie – 3.2(1,04 MB, pdf)

Dokumentacja konkursowa:

Regulamin konkursu – 3.2 A, B, C(802,21 KB, pdf)

Wzór wniosku o dofinansowanie – 3.2 A, B, C(108,81 KB, docx)

Kryteria wyboru projektu – 3.2 A, B, C(610,37 KB, pdf)

Wzór umowy o dofinansowanie – 3.2 A, B, C(785,69 KB, pdf)

Załącznik nr 4 do umowy o dofinansowanie(590,42 KB, pdf)

Załącznik nr 5 do umowy o dofinansowanie(247,90 KB, pdf)

Załącznik nr 6 do umowy o dofinansowanie(382,60 KB, pdf)

Zasady obowiązujące podczas dokonywania zamówień przy realizacji dostaw, usług i robót budowlanych w ramach projektu(392,96 KB, pdf)

Wykaz niezbędnych dokumentów do podpisania umowy o dofinansowanie wraz ze wzorami(859,04 KB, pdf)

Podręcznik wnioskodawcy i beneficjenta programów polityki spójności 2014-2020 w zakresie informacji i promocji(7,69 MB, pdf)

 

Wzory załączników do wniosku o dofinansowanie:

Formularz(246,00 KB, doc)(246,00 KB, doc) – nieaktualny

Formularz informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc inną niż pomoc w rolnictwie lub rybołówstwie, pomoc de minimis lub pomoc de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie(85,44 KB, xlsx) – aktualizacja z dnia 11.05.2016

Oświadczenie o spełnieniu kryteriów MŚP(158,50 KB, doc)

Załącznik A do oświadczenia o spełnieniu kryteriów MŚP(86,00 KB, doc)

Załącznik B do oświadczenia o spełnieniu kryteriów MŚP(88,50 KB, doc)

Załącznik C do oświadczenia o spełnieniu kryteriów MŚP(87,50 KB, doc)

Oświadczenie w zakresie OOŚ(308,00 KB, doc)

Deklaracja właściwego organu odpowiedzialnego za gospodarkę wodną(81,00 KB, doc)

Deklaracja organu odpowiedzialnego za monitorowanie obszarów Natura 2000(69,50 KB, doc)

Wzór promesy kredytowej(68,50 KB, doc)

Wzór promesy leasingowej(70,50 KB, doc)

Oświadczenie o zgodności projektu z przepisami dotyczącymi emisji zanieczyszczeń(60,50 KB, docx)

 

Dodatkowe dokumenty – ocena formalna:

Formularz dot. pomocy de minimis(78,08 KB, xlsx)

Oświadczenie art. 38(60,90 KB, docx)

Oświadczenie art. 49(61,03 KB, docx)

 

Ogłoszenie o konkursie oraz dokumentacja konkursowa – wersja I ogłoszenia nieaktualna

Data publikacji: 26.11.2015 12:48