Instrumenty finansowe nowa forma dofinansowania dla MŚP
W obecnej perspektywie finansowej 2014-2020 znacznie więcej środków będzie pochodzić z instrumentów finansowych, „odnawialnych”. Najbliższe lata dla przedsiębiorców to więcej preferencyjnych form dofinansowania w formie pożyczki unijnej, kredytu czy poręczenia. W tym systemie pieniądze będą mogły być wykorzystywane wielokrotnie przez przedsiębiorców, a nie jak w przypadku dotacji – tylko raz. Pomoc będzie udzielana także po roku 2020 – wyjaśnia Renata Granowska, dyrektor Dolnośląskiej Instytucji Pośredniczącej.
W ramach działań RPO WD związanych z osią priorytetową 1–Przedsiębiorstwa i innowacje oraz osią priorytetową 3-Gospodarka niskoemisyjna dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw zostały przygotowane nowe rozwiązania finansowe, mające na celu wsparcie dolnośląskich przedsiębiorców.
Są to propozycje zarówno np. dla przedsiębiorców rozpoczynających swoją działalność (start-up) jak i dla tych którzy mają zbyt krótka historię (istnieją poniżej 2 lat). Uzyskanie w tym wypadku kredytu w banku jest niemożliwe lub wiąże się z niekorzystnymi warunkami, wysokim oprocentowaniem i wysoka marżą. Z instrumentów finansowych będzie mógł skorzystać każdy przedsiębiorca z sektora MŚP.
Preferowane będą działalności, które dotyczą zwiększenia innowacyjności produktów i procesów oraz projekty przyczyniające się do zwiększenia konkurencyjności firmy na rynku.
Poszczególne instrumenty finansowe jak pożyczki, mikropożyczki, poręczenia i reporęczenia, są realizowane przy współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego w ramach projektu „Inwestycje, Innowacje, Energetyka” oraz przez wybranych do pomocy instytucji finansowych pełniących rolę pośredników finansowych.
Otrzymanie pożyczki unijnej wiąże się z mniejszymi wymaganiami i formalnościami. Pożyczki posiadają bardzo niskie oprocentowanie i atrakcyjne warunki spłaty. Podstawowe parametry oferowanych produktów finansowych:
- stałe oprocentowanie pożyczki (od 1,83 % dla mikroprzedsiębiorstw i od 2,83% dla pozostałych podmiotów)
- brak opłat i prowizji za udzielenie pożyczki
- okres spłaty pożyczki do 5 lat
- okres 6 miesięcy karencji w spłacie rat kapitałowych
Pośrednicy finansowi działający na terenie województwa dolnośląskiego to:
- Towarzystwo Inwestycji Społeczno-Ekonomicznych Spółka Akcyjna
- Fundusz Regionu Wałbrzyskiego
- Wrocławska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A
- ECDF SA
- Mega Sonic SA
- Polska Fundacja Przedsiębiorczości
- Agencja Rozwoju Regionalnego “AGROREG”
- Sudeckie Stowarzyszenie Inicjatyw Gospodarczych
Szczegółowo o zasadności działań opowiada dyrektor Dolnośląskiej Instytucji Pośredniczącej Renata Granowska w artykule który ukazał się w Dzienniku Gazeta Prawna w dniu wczorajszym (17.10.2017)
Pełna oferta dotycząca instrumentów finansowych dostępna na stronie
https://rpo.bgk.pl/rpo/inwestycje-innowacje-energetyka/