3.1 A Produkcja i dystrybucja energii ze źródeł odnawialnych – konkurs horyzontalny

Wyniki poszczególnych etapów oceny:

Ocena techniczna:

Wyniki weryfikacji technicznej(389,34 KB, pdf)

 

Ocena formalna:

Informujemy, o wydłużeniu terminu na ocenę formalną w ramach Działania 3.1.A „Przedsięwzięcia, mające na celu produkcję energii elektrycznej i/lub cieplnej (wraz z podłączeniem tych źródeł do sieci dystrybucyjnej/ przesyłowej), polegające na budowie oraz modernizacji (w tym zakup niezbędnych urządzeń) infrastruktury służącej wytwarzaniu energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych (w tym mikroinstalacji)”, którego nabór zakończył się 15.04.2016r.

W związku z wpływającymi do DIP licznymi prośbami ze strony Wnioskodawców o wydłużenie terminu na złożenie uzupełnionych/poprawionych wniosków o dofinansowanie, wydłuża się termin oceny formalnej dla całego konkursu do dnia 01.08.2016 r.

Lista projektów, które spełniły kryteria oceny formalnej(223,61 KB, pdf)

Lista projektów, które nie spełniły kryteriów oceny formalnej(231,04 KB, pdf)

Wyniki oceny formalnej – Lista projektów, które spełniły kryteria oceny formalnej – aktualizacja listy z dnia 29.09.2016 r.(223,61 KB, pdf)(223,61 KB, pdf)

Wyniki oceny formalnej – Lista projektów, które nie spełniły kryteriów oceny formalnej – aktualizacja listy z dnia 29.09.2016 r.(230,98 KB, pdf)(230,98 KB, pdf)

Aktualizacja list w związku z cofnięciem projektów do ponownej oceny formalnej w trakcie oceny merytorycznej.

Lista projektów, które spełniły kryteria oceny formalnej 3.1 A – aktualizacja z dnia 30.09.16 r.(222,83 KB, pdf)

Lista projektów, które nie spełniły kryteriów oceny formalnej 3.1 A – aktualizacja z dnia 30.09.16 r.(232,05 KB, pdf)

Aktualizacja list w wyniku zakończenia procedury odwoławczej

Lista projektów, które spełniły kryteria oceny formalnej 3.1 A – aktualizacja z dnia 30.12.16 r.(227,69 KB, pdf)

Lista projektów, które nie spełniły kryteria oceny formalnej 3.1 A – aktualizacja z dnia 30.12.16 r.(227,72 KB, pdf)

 

Ocena merytoryczna:

Rozstrzygnięto konkurs horyzontalny 3.1 A Produkcja i dystrybucja energii ze źródeł odnawialnych.

Poniżej lista projektów wybranych do dofinansowania po ocenie merytorycznej.

Wyniki oceny merytorycznej – Lista projektów, które spełniły kryteria wyboru projektów – konkurs horyzontalny 3.1 A(224,49 KB, pdf)

Wyniki oceny merytorycznej – Lista projektów, które spełniły kryteria wyboru projektów – konkurs horyzontalny 3.1 A – aktualizacja po procedurze odwoławczej (01.02.2017)(34,24 KB, xlsx)

Wyniki oceny merytorycznej – Lista projektów, które spełniły kryteria wyboru projektów – konkurs horyzontalny 3.1 A – aktualizacja po procedurze odwoławczej (22.06.2017)(34,34 KB, xlsx)

W związku z niewykorzystaniem całej alokacji przeznaczonej na konkurs, wszystkie projekty umieszczone na liście są rekomendowane przez KOP do dofinansowania.

 

Informacja o składzie KOP(200,33 KB, pdf)

 


W odpowiedzi na duże zainteresowanie wytwarzaniem energii elektrycznej z OZE zniesiono ograniczenie jej wytwarzania dla przedsiębiorstw energetycznych.

W związku z wprowadzeniem zmian wydłużono termin naboru do 15.04.2016 r.

 

UWAGA!!!

W celu wyliczenia kosztów kwalifikowalnych dot. inwestycji w OZE z uwzględnieniem instalacji referencyjnej zaleca się użycie udostępnionego poniżej kalkulatora oraz instrukcji sposobu przedstawienia kosztów kwalifikowalnych w projekcie:

KALKULATOR(130,03 KB, xlsx)

INSTRUKCJA(100,32 KB, docx)

Przedstawiony materiał należy traktować jako narzędzie pomocnicze.

 

DOLNOŚLĄSKA INSTYTUCJA POŚREDNICZĄCA,
której ZARZĄD WOJEWÓDZTWA DOLNOŚLĄSKIEGO
22 maja 2015r. powierzył zadania w ramach
Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego
2014-2020

ogłasza nabór wniosków o dofinansowanie realizacji projektów
ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
w ramach

Oś priorytetowa 3
Gospodarka niskoemisyjna

Działanie 3.1
„Produkcja i dystrybucja energii ze źródeł odnawialnych – konkurs horyzontalny”

Schemat 3.1.A
Przedsięwzięcia, mające na celu produkcję energii elektrycznej i/lub cieplnej (wraz z podłączeniem tych źródeł do sieci dystrybucyjnej/ przesyłowej), polegające na budowie oraz modernizacji (w tym zakup niezbędnych urządzeń) infrastruktury służącej wytwarzaniu energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych (w tym mikroinstalacji).

Termin naboru (składania wniosków):
od godz. 8.00 dnia 29.02.2016r. do godz. 15.00 dnia 15.04.2016r.

 

I. Rodzaj projektów podlegających dofinansowaniu

Dofinansowanie można otrzymać na następujące rodzaje projektów:

(3.1.A) Przedsięwzięcia, mające na celu produkcję energii elektrycznej i/lub cieplnej (wraz z podłączeniem tych źródeł do sieci dystrybucyjnej/ przesyłowej), polegające na budowie oraz modernizacji (w tym zakup niezbędnych urządzeń) infrastruktury służącej wytwarzaniu energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych (w tym mikroinstalacji), takich jak:
a) energia wiatru (poniżej 5 MWe),
b) energia promieniowania słonecznego (poniżej 2 MWe/MWth),
c) biomasa (poniżej 5 MWth/MWe),
d) biogaz (poniżej 1 MWe),
e) energia spadku wody – wyłącznie na już istniejących budowlach piętrzących lub wyposażonych w hydroelektrownie, przy jednoczesnym zapewnieniu pełnej drożności budowli dla przemieszczeń fauny wodnej (poniżej 5 MWe),
f) energia geotermalna (poniżej 2 MWth).

W ramach powyższych kierunków wsparcia możliwa będzie realizacja działań towarzyszących w zakresie wdrożenia inteligentnych systemów zarządzania energią.

Preferowane będą projekty:

  • partnerskie i zapewniające wysoki efekt ekologiczny;
  • zgodne z planami dotyczącymi gospodarki niskoemisyjnej;
  • kompleksowe – obejmujące istotny fragment gminy czy powiatu, bądź cały ich obszar, np. w formie programów inicjowanych przez jednostki samorządu terytorialnego, obejmujących działania o charakterze prosumenckim, zmierzające do ograniczenia niskiej emisji oraz zwiększenia udziału odnawialnych źródeł energii w bilansie energetycznym;
  • wykorzystujące więcej niż jedną technologię OZE i/lub systemy magazynowania energii;
  • zawierające element demonstracyjny lub edukacyjny, służący promocji odnawialnych źródeł energii w regionie.

Nie będą wspierane projekty:

  • mające na celu produkcję energii elektrycznej i/lub cieplnej ze źródeł w układzie wysokosprawnej kogeneracji i trigeneracji;
  • opierające się o energię spadku wody, a polegające na budowaniu nowych obiektów piętrzących oraz projekty niezgodne z Ramową Dyrektywą Wodną;
  • mające na celu produkcję energii elektrycznej i/lub cieplnej z biomasy niezgodne z Programami Ochrony Powietrza;
  • dotyczące produkcji biopaliw z roślin spożywczych oraz biopaliw które nie spełniają kryteriów zrównoważonego rozwoju określonych w art. 17 dyrektywy 2009/28/WE21;
  • dotyczące urządzeń do wytwarzania energii ze spalania biomasy (powyżej 1 MW) nie spełniających standardów emisyjności określonych w Rozporządzeniu Ministra środowiska z dnia 4 listopada 2014 r. w sprawie standardów emisyjnych dla niektórych rodzajów instalacji, źródeł spalania paliw oraz urządzeń spalania lub współspalania odpadów (Dz. U. z 2014 poz.1546, z późń zm.);
  • dotyczące urządzeń do wytwarzania energii cieplnej ze spalania biomasy (poniżej 1 MW) wykorzystujące paliwa stałe, niespełniające wymagań co najmniej klasy 5 normy PN EN 303-5:2012, w projektach realizowanych na obszarach gmin, gdzie występują przekroczenia dopuszczalnego poziomu dobowego, zgodnie z „Oceną jakości powietrza na terenie województwa dolnośląskiego w 2014 roku”.

Wsparcie udzielone zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 3 września 2015 r. w sprawie udzielania pomocy na inwestycje w układy wysokosprawnej kogeneracji oraz na propagowanie energii ze źródeł odnawialnych w ramach regionalnych programów operacyjnych na lata 2014-2020 (Dz. U. z 2015 r., poz. 1420) oraz zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 19 marca 2015 r. w sprawie udzielania pomocy de minimis w ramach regionalnych programów operacyjnych na lata 2014-2020 (Dz. U. poz. 488).

 

II. Rodzaj podmiotów, które mogą ubiegać się o dofinansowanie

O dofinansowanie w ramach konkursu mogą ubiegać się następujące typy beneficjentów:

1) jednostki samorządu terytorialnego, ich związki i stowarzyszenia;
2) jednostki organizacyjne jst;
3) jednostki sektora finansów publicznych, inne niż wymienione powyżej;
4) przedsiębiorstwa energetyczne, w tym MŚP i przedsiębiorstwa sektora ekonomii społecznej;
5) organizacje pozarządowe;
6) spółdzielnie mieszkaniowe i wspólnoty mieszkaniowe;
7) towarzystwa budownictwa społecznego;
8) grupy producentów rolnych;
9) jednostki naukowe;
10) uczelnie/szkoły wyższe ich związki i porozumienia;
11) organy administracji rządowej w zakresie związanym z prowadzeniem szkół;
12) PGL Lasy Państwowe i jego jednostki organizacyjne;
13) kościoły, związki wyznaniowe oraz osoby prawne kościołów i związków wyznaniowych;
14) Lokalne Grupy Działania;

 

III. Środki przeznaczone na dofinansowanie projektów

Kwota przeznaczona na dofinansowanie projektów w ogłoszonym naborze (alokacja) wynosi: równowartość 22 473 008 EUR. Po przeliczeniu wg kursu 1 Euro = 4,2400 PLN (kurs według Europejskiego Banku Centralnego z przedostatniego dnia roboczego miesiąca poprzedzającego miesiąc ogłoszenia tj. z dnia 30.12.2015 r.) alokacja w PLN wynosi 95 285 553,92 PLN.
Ze względu na kurs EUR limit dostępnych środków może ulec zmianie. Z tego powodu dokładna kwota dofinansowania zostanie określona na etapie rozstrzygnięcia konkursu.

 

IV. Zasady finansowania projektu

Minimalna całkowita wartość projektu: 50 tys. PLN

Miejsce realizacji projektu: zgodnie z Załącznikiem nr 6 do Szczegółowego opisu osi priorytetowych RPO WD 2014-2020 zatwierdzonym uchwałą ZWD w dniu 25.01.2016 r.

 

V. Poziom dofinansowania projektów

Dla projektów objętych pomocą publiczną, intensywność pomocy określana, zgodnie z Rozporządzeniem Komisji (UE) Nr 651/2014 z dnia 17 czerwca 2014 r. uznającym niektóre rodzaje pomocy za zgodne z rynkiem wewnętrznym w zastosowaniu art. 107 i 108 Traktatu przyznawana na:

1) inwestycje na propagowanie energii ze źródeł odnawialnych (art. 41):

1.1) jeśli koszty kwalifikowalne oblicza się zgodnie z kryteriami w ust. 6 lit. a) lub b)

Przedsiębiorca         Maksymalne dofinansowanie
Mikro                                            80%
Mały                                              80%
Średni                                           70%
Duży                                              60%

Art. 41, ust. 6. Za koszty kwalifikowalne uznaje się dodatkowe koszty inwestycji niezbędne do propagowania wytwarzania energii ze źródeł odnawialnych. Ustala się je w następujący sposób:

a) w przypadku gdy koszty inwestycji w produkcję energii ze źródeł odnawialnych można wyodrębnić z całkowitych kosztów inwestycji jako oddzielną inwestycję, na przykład jako łatwy do wyodrębnienia dodatkowy element w już istniejącym obiekcie, taki koszt związany z energią ze źródeł odnawialnych stanowi koszty kwalifikowalne;
b) w przypadku gdy koszty inwestycji w wytwarzanie energii ze źródeł odnawialnych można określić poprzez odniesienie do podobnej, mniej przyjaznej dla środowiska inwestycji, która prawdopodobnie zostałaby przeprowadzona w przypadku braku pomocy, taka różnica między kosztami obu inwestycji określa koszt związany z energią ze źródeł odnawialnych i stanowi koszty kwalifikowalne.

1.2) jeśli koszty kwalifikowalne oblicza się zgodnie z kryteriami w ust. 6 lit. c)

Przedsiębiorca         Maksymalne dofinansowanie
Mikro                                            65%
Mały                                              65%
Średni                                           55%
Duży                                              45%

Art. 41, ust. 6. Za koszty kwalifikowalne uznaje się dodatkowe koszty inwestycji niezbędne do propagowania wytwarzania energii ze źródeł odnawialnych. Ustala się je w następujący sposób:
c) w przypadku niektórych małych instalacji, gdzie nie można określić mniej przyjaznej dla środowiska inwestycji, gdyż nie istnieją zakłady o ograniczonej wielkości, koszty kwalifikowalne stanowią całkowite koszty inwestycji w celu osiągnięcia wyższego poziomu ochrony środowiska.

Dla projektów objętych pomocą publiczną, intensywność pomocy określana, zgodnie z Rozporządzeniem Komisji (UE) nr 1407/2013 z dnia 18 grudnia 2013 r. w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu do pomocy de minimis, przyznawana na koszty wskazane w regulaminie konkursu

Dla projektów nieobjętych pomocą publiczną, maksymalna intensywność pomocy wynosi 85%.

 

VI. Okres realizacji projektu

Rozpoczęcie prac, tj. robót budowlanych związanych z inwestycją lub pierwsze prawnie wiążące zobowiązanie do zamówienia urządzeń lub inne zobowiązanie, które sprawia, że inwestycja staje się nieodwracalna, może nastąpić najwcześniej po złożeniu wniosku o dofinansowanie. Reguła ta nie dotyczy zakupu gruntów ani prac przygotowawczych, takich jak uzyskanie zezwoleń i przeprowadzenie studiów wykonalności, które mogą zostać poniesione od 1 stycznia 2014 r.

Rozpoczęcie prac, z zastrzeżeniem ww. czynności w terminie wcześniejszym niż po złożeniu wniosku o dofinansowanie powoduje jego odrzucenie (negatywną ocenę).

a) Wniosek Beneficjenta o płatność końcową musi zostać złożony do DIP w terminie do 31 grudnia 2018 roku.

Uwaga: do wskazanego terminu złożenia ostatniego wniosku o płatność, projekt musi być zakończony.

 

VII. Termin, miejsce i sposób składnia wniosków o dofinansowanie projektu oraz sposób uzupełniania w nich braków formalnych/oczywistych omyłek

Wniosek należy wypełnić w aplikacji EXCEL za pomocą udostępnionego na stronie DIP formularza.

Wnioski w ramach niniejszego konkursu przyjmowane będą w wersji elektronicznej i wersji papierowej w jednym egzemplarzu.

a) Wersję elektroniczną wniosku należy zapisać na nośniku elektronicznym (płyta CD lub DVD) w formacie EXCEL. Opis płyty CD/DVD powinien zawierać: nazwę Wnioskodawcy, oraz tytuł projektu.
b) Wersja papierowa wniosku (każda strona wydruku) musi być zgodna z jego wersją elektroniczną. W celu uniknięcia niezgodności wersji papierowej z elektroniczną, po zapisaniu wersji elektronicznej wniosku i wydrukowaniu jego wersji papierowej, we wniosku nie należy dokonywać już żadnych zmian.
Wnioski można dostarczać:

  • osobiście: w Punkcie Przyjęć Wniosków (Sekretariat) do Dolnośląskiej Instytucji Pośredniczącej – Wrocław, ul. Strzegomska 2-4,
  • kurierem lub listem poleconym na adres: Dolnośląska Instytucja Pośrednicząca, ul. Strzegomska 2-4, 53-611 Wrocław

Wniosek należy dostarczyć do DIP we wskazanym terminie w zamkniętej (zaklejonej) kopercie, oznaczonej zgodnie z poniższym wzorem:

Nazwa wnioskodawcy

Adres wnioskodawcy

NIP

Tytuł projektu

WNIOSEK O DOFINANSOWANIE REALIZACJI PROJEKTU

Oś priorytetowa 3 Gospodarka niskoemisyjna

Działanie 3.1 „Produkcja i dystrybucja energii ze źródeł odnawialnych – konkurs horyzontalny”

Schemat 3.1 A Przedsięwzięcia, mające na celu produkcję energii elektrycznej i/lub cieplnej (wraz z podłączeniem tych źródeł do sieci dystrybucyjnej/ przesyłowej), polegające na budowie oraz modernizacji (w tym zakup niezbędnych urządzeń) infrastruktury służącej wytwarzaniu energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych (w tym mikroinstalacji).

Dolnośląska Instytucja Pośrednicząca

ul. Strzegomska 2-4

53-611 Wrocław

Termin:

Przyjmowanie wniosków o przyznanie dofinansowania w ramach Działania 3.1, Schematu 3.1 A odbywać się będzie w terminie:
od godz. 8.00 dnia 29.02.2016 r. do godz. 15.00 dnia 15.04.2016 r.

 

VIII. Zasady wyboru projektów

Szczegółowe informacje na temat zasad wyboru projektów znajdują się w Regulaminie Konkursu.

 

IX. Termin rozstrzygnięcia konkursu

Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi po zakończeniu procedury weryfikacji technicznej, oceny formalnej i merytorycznej wszystkich wniosków o dofinansowanie.
Wyniki oceny wniosków o dofinansowanie zostaną przekazane Wnioskodawcom pocztą tradycyjną oraz elektroniczną/faksem. Dodatkowo informacje zostaną opublikowane na stronie internetowej DIP (www.dip.dolnyslask.pl) i na portalu Funduszy Europejskich (www.funduszeeuropejskie.gov.pl)

Orientacyjny termin rozstrzygnięcia konkursu to lipiec 2016 r.

 

X. Informacja o środkach odwoławczych przysługujących Wnioskodawcy

Wnioskodawcy, w przypadku negatywnej oceny jego projektu, przysługuje prawo do wniesienia protestu, zgodnie z zasadami określonymi w ustawie z dnia 11 lipca 2014 r. o zasadach realizacji programów w zakresie polityki spójności finansowanych w perspektywie finansowej 2014-2020 (Dz. U. z 2014 r. poz. 1146 z późn. zm.).

 

XI. Dokumentacja konkursowa

Regulamin Konkursu wraz z załącznikami (pełna dokumentacja) do Działania 3.1, Schematu 3.1 A znajduje się na stronie Dolnośląskiej Instytucji Pośredniczącej: www.dip.dolnyslask.pl.

 

XII. Kontakt

Pytania dotyczące aplikowania o środki w do Działania 3.1, Schematu 3.1 A można kierować poprzez:
– e–maila: info.dip@umwd.pl
– telefon: 71 776 58 12, 71 776 58 13
– lub bezpośrednio w siedzibie Instytucji Organizującej Konkurs:

Instytucją Organizującą Konkurs (IOK) jest DIP – Dolnośląska Instytucja Pośrednicząca
ul. Strzegomska 2-4, 53-611 Wrocław

 

Ogłoszenie o konkursie – Schemat 3.1 – konkurs horyzontalny(358,73 KB, pdf)

Elektroniczna aplikacja do wypełniania wniosku o dofinansowanie projektu – 3.1 A(741,40 KB, rar)

Instrukcja wypełnienia wniosku o dofinansowanie – 3.1(976,27 KB, pdf)

Dokumentacja konkursowa:

Regulamin konkursu – 3.1 A(600,86 KB, pdf)

Wzór wniosku o dofinansowanie – 3.1 A(117,26 KB, docx)

Kryteria wyboru projektu – 3.1 A(621,49 KB, pdf)

Wzór umowy o dofinansowanie – 3.1 A(700,47 KB, pdf)

Załącznik nr 4 do umowy o dofinansowanie(675,08 KB, pdf)

Załącznik nr 5 do umowy o dofinansowanie(193,50 KB, pdf)

Załącznik nr 6 do umowy o dofinansowanie(298,71 KB, pdf)

Zasady obowiązujące podczas dokonywania zamówień przy realizacji dostaw, usług i robót budowlanych w ramach projektu(321,89 KB, pdf)

 

Wzory załączników do wniosku o dofinansowanie:

Formularz informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc de minimis(76,62 KB, xlsx)

Formularz dot. pomocy publicznej(242,00 KB, doc)

Oświadczenie o spełnieniu kryteriów MŚP(158,50 KB, doc)

Załącznik A do oświadczenia o spełnieniu kryteriów MŚP(86,00 KB, doc)

Załącznik B do oświadczenia o spełnieniu kryteriów MŚP(88,50 KB, doc)

Załącznik C do oświadczenia o spełnieniu kryteriów MŚP(87,50 KB, doc)

Oświadczenie w zakresie OOŚ(308,00 KB, doc)

Deklaracja właściwego organu odpowiedzialnego za gospodarkę wodną(81,00 KB, doc)

Deklaracja organu odpowiedzialnego za monitorowanie obszarów Natura 2000(69,50 KB, doc)

Wzór promesy kredytowej(68,50 KB, doc)

Wzór promesy leasingowej(70,50 KB, doc)

Oświadczenie dla partnerów projektu (36,39 KB, docx)

 

Ogłoszenie o konkursie oraz dokumentacja konkursowa – wersja I ogłoszenia nieaktualna

Data publikacji: 12.02.2016 10:51